Simpozij ob 170-letnici rojstva in 110-letnici smrti trnovskega dekana, pesnika, pisatelja, dramatika in prevajalca Ivana Vesela – Vesnina
IVAN VESEL – VESNIN se je rodil v Mengšu l. 1840. Kot duhovnik je služboval v raznih krajih na Kranjskem, nazadnje v Trnovem pri Ilirski Bistrici, kjer je bil dekan od leta 1886 do svoje smrti leta 1900. Svoja literarna dela je objavljal v listu Slovenska lipa in Slovenski glasnik. Pisal je pesmi in povesti, celo drame. Znana je njegova tragedija »Droh« o pokristjanjevanju karantanskih Slovencev. Pomembno je njegovo prevajalsko delo ruskih pesnikov. V času službovanja v Trnovem je vodil Ljudsko šolo, Katoliško izobraževalno društvo in Gospodarsko društvo. Njegovo najbolj znano literarno delo je knjižica Olikani Slovenec ( 1868 ), ki jo je v letu 2006 v faksimilu izdal muzej v Mengšu. Pokopan je na trnovskem pokopališču ob cerkvi. Na nagrobni plošči so vrezani (sedaj na novo) Gregorčičevi verzi.
Osrednja slovesnost ob 170 letnici njegovega rojstva je bila v soboto, 13. novembra ob 9h s spominsko sv. mašo, ki jo je vodil koprski škof Metod Pirih, molitvami za pokojnika pred nagrobnikom po sv. maši ter simpozijem o njegovem delu in življenju v dvorani našega samostana na Vodnikovi 13a.
Gospod dekan Ivan Vesel je naredil veliko za to, da smo Šolske sestre de Notre Dame prišle v Trnovo, zato se ga tudi ob priložnosti prikaza njegovega literarnega dela s hvaležnostjo spominjamo.