Govor svetega očeta Frančiškau deleženkam generalnega kapitlja Šolskih sester de Notre Dame
Izrekam vam dobrodošlico ob vašem 25. generalnem kapitlju, ki poteka tukaj v Rimu. Zbrane ste, da bi se Bogu zahvalile za njegove pretekle in sedanje blagoslove ter da bi razločile prihodnjo pot vaše kongregacije. To delate tako, da črpate navdih iz dediščine vaše ustanoviteljice, blažene Terezije Jezusove Gerhardinger, katere obletnica razglasitve za blaženo je 17. novembra, zadnji dan kapitlja. In kako poteka stvar za kanonizacijo?
Življenje blažene Terezije je bilo pričevanje vere, ki preobrazuje, poguma pri ustvarjanju novih poti in predanosti vzgoji mladih. Njena pedagogika je želela biti celostna: skupaj z intelektualno vzgojo je vključevala tudi skrb za duha in oblikovanje sočutnih, odgovornih in v Kristusu osredotočenih ljudi, to je za oblikovanje sočutnega srca. Po njenih stopinjah ste nadaljevale po teh treh poteh izobraževanja, služenja in duhovnosti. Kot beremo v vaših Konstitucijah, je blažena Terezija »kongregacijo utemeljila v evharistiji, jo zasidrala v uboštvu in jo posvetila Mariji« (glej str. 17-18). To mi je všeč: zasidranje v uboštvu. Brez resničnega uboštva ni redovnega življenja. Uboštvo je tisto, kar posvečeno življenje ohranja. In ne samo, da je krepost, ne, je varuh. Ne pozabiti tega. Ta trden temelj je Šolskim sestram de Notre Dame omogočil, da so lahko šle po vsem svetu in pričevale za evangelij, tako da je Kristus postal viden po vaši navzočnosti, polni vere, upanja in ljubezni (glej Konstitucije, št. 4).
Tema, ki ste jo izbrale za svoj generalni kapitelj: »Biti preroške priče vesoljnega občestva«, je v kontekstu našega časa velikega pomena. Sveto pismo nam ponuja številna sklicevanja na preroško poklicanost posameznikov in skupnosti, ki so pospeševali občestvo med različnimi člani svetega, zvestega Božjega ljudstva. Mislim na primer na preroka Jeremija, čigar poslanstvo je bilo povezati se z ljudstvom Izraela v njegovem trpljenju, da bi mu pomagal prepoznati in odgovoriti na ljubezen Boga, ki vedno želi sklepati zavezo. Pomislimo tudi na svetega Pavla, ki je prve kristjane v Rimu spomnil, da »mi, čeprav nas je mnogo, smo eno telo v Kristusu« (Rim 12,5). Pravzaprav je vaša karizma »voditi vse k edinosti, za katero je bil Kristus poslan«, utemeljena na Jezusovi želji po edinosti med vsemi tistimi, ki verujejo vanj (glej Janez 17,11).
Kot žene, ki izpovedujete evangeljske svete, ste že dolgo bile pionirke v sprejemanju preroške razsežnosti posvečenega življenja, ki »je živi spomin na življenje in delovanje Jezusa, učlovečene Besede, vpričo Očeta in bratov« (Apostolska spodbuda Vita consecrata, 22). In vaša predanost je znak, ne samo daru, ki ste ga dale Gospodu, ampak tudi vaše pripravljenosti služiti v Njem vsem našim bratom in sestram.
Ko sedaj razmišljate o novih poteh potovanja vaše kongregacije, pri čemer vedno ostajate zakoreninjene v trdnih temeljih, ki jih je postavila ustanoviteljica, vas spodbujam, da ostanete še naprej pogumne pričevalke evangeljske solidarnosti v času, v katerem mnogi doživljajo razdrobljenost in neenotnost. Ta odgovornost dobiva še večji pomen v luči sinodalne poti, ki jo ubira cela Cerkev. Vaš kapitelj je ugoden čas, da pozorneje prisluhnete Svetemu Duhu in druga drugi, da bi izboljšale vezi, ki vas povezujejo kot sestre in kot članice Kristusovega telesa.
Še to bi rad poudaril: poslušati. Radi se pogovarjamo ves čas, z vsemi. Pa ne samo ženske, tudi mi. Vsi. Ampak tako težko se je naučiti poslušati. Gospod nam govori tudi po drugih. Poslušati druge in medtem, ko drugi govori, ne razmišljati,: “Kaj bom odgovoril?”. Ne. Poslušaj: naj pride do srca in potem, če čutim, da bi odgovoril, odgovorim. Prav poslušanje je krepost, ki mora rasti v naših skupnostih, v posvečenem življenju. Poslušati Gospoda, ampak poslušati tudi svoje brate in sestre. To je zelo pomembno.
Drage sestre, zahvaljujem se vam za obisk. Naj vam Sveti Duh v izobilju podeli svoje darove, da bodo razmišljanja in odločitve kapitlja obrodile veliko sadov v življenju vaše skupnosti. In sadovi bodo, če boste znale prisluhniti. Naj vas Devica Marija, Mati Cerkve, varuje, vam pomaga in naj vam bo varna vodnica na vaši poti. Iz srca blagoslavljam vas in vse vaše sestre, razkropljene po vsem svetu. Koliko jih je? Koliko sester? [Odgovorijo: “1900”] 1900? Vse jih pozdravite! 1900 poljubov. Iz srca blagoslavljam vas in vse vaše sestre in vas prosim za molitev zame, ker jo potrebujem.
13. november 2023
Comments
Govor svetega očeta Frančiškau deleženkam generalnega kapitlja Šolskih sester de Notre Dame — Ni komentarjev
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>