Obhajanje dneva skupnosti 2004
“Vsaka provinca praznuje vsako leto Dan skupnosti, da obnovi in utrdi svojo zvestobo duhu ustanoviteljev. Kot kongregacija v ljubezni in hvaležnosti obhajamo 9. maj kot praznik življenja in smrti matere Terezije in naše mednarodne skupnosti” (Poslane ste, GD 8b). Te besede iz našega redovnega pravila Poslane ste nas na poseben način zavezujejo, da Dnevu skupnosti posvetimo veliko pozornosti in se obenem še bolj povežemo med seboj.
DAN SKUPNOSTI V NOVEM MESTU
Letos smo najprej praznovale na Cankarjevi 23 v Novem mestu, v nedeljo, 25. aprila. Zbrale so se sestre iz treh novomeških skupnosti, iz Šentjerneja ter nekaj sester iz Ljubljane. Dan so oblikovale naše najmlajše sestre, M. Alenka, M. Cirila in M. Marjetka.
Zbrale smo se v skupni sobi, kjer nas je najprej nagovorila provincialna predstojnica, s. M. Štefka Bizjak in poudarila pomen dneva in naše redovne ustanoviteljice. Letos namreč obhajamo tudi 125. obletnico njenega odhoda v večnost, kar daje obhajanju Dneva skupnosti še večji pomen.
Potem smo se preskušale, koliko se poznamo med seboj – s pomočjo fotografij iz otroštva ali tudi malo kasnejše dobe. Lepo je bilo to potovanje nazaj v osebno zgodovino vsake izmed nas.
Sledila je kratka igrica “Vsega je kriv mobitel”, ob kateri smo se lahko prisrčno nasmejale. Bila je zelo aktualna za naš čas.
Dan smo končale s skupno molitveno uro v kapeli pred izpostavljenim Najsvetejšim in molitvijo Večernic. Skupnost na Cankarjevi 23 pa nam je pripravila tudi dobro večerjo. Kar prehitro je minilo to naše skupno druženje.
DAN SKUPNOSTI V TRNOVEM
9. maja smo se sestre iz več skupnosti zbrale v Trnovem-Ilirska Bistrica, da bi skupaj obhajale naš praznik skupnosti. Vsebina srečanja je bila podobna prvemu dnevu skupnosti, ki smo ga obhajale v Novem mestu.
Za dan skupnosti nam je posebno voščilo poslal generalni svet:
Drage sestre! – Z velikim veseljem vas sestre generalnega vodstva pozdravljamo danes, na dan 125. obletnice odhoda naše drage ustanoviteljice Marije Terezije Jezusove Gerhardinger v večnost. To veselje temelji na dejstvu, da je bila Mati Terezija žena s prevevajočim sporočilom, ki je v preteklih 125-ih letih pognalo korenine in vzcvetelo v srcih žena mnogih kultur. Danes nas je 4100 Ubogih šolskih sester de Notre Dame, ki nas navdihuje njeno hrepenenje po edinosti vseh v Bogu ter njena silna želja po korenitem prenavljanju, da bi bil svet urejen po Božji volji.
S priloženim darom (PowerPoint predstavitvijo) Vam posredujemo 125 slik kulturno različnih kreativno oblikovanih interpretacij Matere Terezije. Ta zbirka naj pripomore k poglobljenemu razmišljanju o tem, kako so korenine ter cvetovi njenega duha in njene karizme vidni danes v našem življenju v osebnem življenju, po skupnostih in širom kongregacije.
Molimo, da bi naše sestre, žene v začetni redovni vzgoji, pridružene člane in članice ter laične sodelavke in sodelavce vodil duh Matere Terezije; da bi mi vsi, medtem ko si v njenem duhu prizadevamo za pristno evangeljsko življenje, v brezmejni Božji ljubezni vedno bolj postajali eno.
Blažena Mati Terezija, dobrotno se ozri na nas, posreduj za nas pri Troedinem Bogu in nas spremljaj v našem prizadevanju, da bomo goreče delale za tisto edinost, za katero je bil poslan Jezus Kristus. V duhu in karizmi Matere Terezije povezane z Vami,
Vaše sestre iz generalnega sveta
Kako je bilo na trnovskem Dnevu skupnosti, naj povedo fotografije, ki tudi potrjujejo, da je bil to za nas vse dan iskrenega sestrinskega veselja.
Še nekaj poudarkov iz pozdrava provincialne predstojnice za Dan skupnosti:
“Generalna predstojnica s. Patricija je leta 1995 zapisala: “9. maj, ta posebni praznik blažene matere Terezije, je milost. Dan nam je, da se spomnimo njenega življenja in smrti, ga cenimo in slovesno obhajamo. Vse to pa je povabilo, naj jo imamo bolj rade.
Kakšno bogastvo nam je bilo dano v njej, z njenim življenjem in v njenih pismih. Ta pisma izhajajo iz njenega življenja, iz njenega doživetega izkustva. Vemo, da je blažena mati Terezija, podobno kot evangelij, doživljala dogodke svojih dni, svojega življenja, razmišljala o njih, da bi v njih našla sledove Božjega delovanja.”
Upam (je dodala provincialna predstojnica), da prevode njenih pisem, ki smo jih prejemale za duhovne obnove še imamo in jih tudi kdaj vzamemo za duhovno branje.
Nato je spomnila na veliko vero naše ustanoviteljice:
“Vera v neskončno modro in ljubečo Božjo previdnost je prevzemala vse njeno življenje; vera, ki ji je dajala moč, pogum in zaupanje pri izvrševanju njenega dela, vedno začetega z Bogom in z Njim tudi končanega. Sama je rekla: ‘Naše zaupanje temelji na skali; Gospod bo varoval svoje delo, pa naj pride karkoli. On ima moč nad vsemi srci in jih vodi kot tekoče vode. Naj bo vse položeno v Njegove roke’ (13. dec. 1854).
“Blažena mati Terezija ne gre v noben okvir, ki smo si ga naredili za njeno podobo,” smo slišale pri duhovnih vajah. “Drugačna je od tega, kar mislimo mi; večja je. Njeno življenje ne bi smelo več biti za nas zaprta knjiga. Ona ima sporočilo za nas. Še več: ona sama je SPOROČILO!”
Bog daj, da bi znale temu njenemu sporočilu prisluhniti in ga prenesti v življenje. Naj bo tudi današnji dan eden od uresničenj njenih zamisli, ko smo sestre vesele, da smo skupaj v Gospodovem in njenem imenu,” je rekla s. Štefka.
sDK